Wybranie kuwety to jedna z pierwszych czynności wykonywanych zaraz po decyzji o przygarnięciu kota. Nie ma się co dziwić, bo to jeden z koniecznych elementów, który wchodzi w skład wyprawki dla nowego zwierzaka. Chcąc, by kuweta spełniała potrzeby podopiecznego należy wybrać spośród otwartych i zamkniętych modeli. Który z nich będzie najlepszy?

 

Zalety i wady otwartej kuwety

Można powiedzieć, że otwarta kuweta jest to standardowy rodzaj. Czasami może być to konieczny wybór ze względu na rozmiar kota. Najczęściej jest tak w przypadku niektórych ras jak np. maine coon. Dzięki brakowi zadaszenia nie trzeba się martwić, że zwierze będzie musiało przybierać nienaturalną pozycję. Plusem jest też łatwe dbanie o czystość, ponieważ nie trzeba trudzić się z częstym otwieraniem całości. Może to być szczególnie doceniane przez posiadaczy większej ilości kotów, gdy kuweta wymaga częstszego czyszczenia.

 

Minusem może być potrzeba częstego zamiatania okolic kociej toalety. Może zdarzyć się, że któryś z podopiecznych szczególnie polubi wysypanie żwirku poza samą kuwetę. Dodatkowo trzeba mieć na uwadze, że w przypadku otwartych modeli rozprzestrzenianie się zapachu może być szczególnie zauważane.

 

Zalety i wady zamkniętej kuwety

Zamknięta kuweta pozwala radzić sobie z tymi trudnościami, które mogą wystąpić w przypadku stosowania otwartych modeli. Zapach pozostaje wewnątrz, tak samo jak żwirek energicznie rozkopywany przez kocich towarzyszy. Plusem jest również to, że nieczystości pozostają przykryte. Czasami może zaistnieć potrzeba wykazania się cierpliwością, bo niektóre z kotów mogą nie chcieć korzystać z kuwety zamkniętej. Jednak wtedy wystarczy najczęściej pokazać zwierzęciu co znajduje się wewnątrz obudowy. Można też na jakiś czas pozbyć się pokrywy i po krótkim czasie znowu ją zastosować.